ANIME I MANGA ARTYKUŁ

20 najpopularniejszych mang w historii [2023]

Mangi to japońskie komiksy, które od lat zyskują popularność na całym świecie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie tytuły cieszą się największym zainteresowaniem czytelników? W tym artykule przedstawimy Ci listę 20 najlepiej sprzedających się mang na świecie, wraz z liczbami sprzedanych kopii.

Dane pochodzą z różnych źródeł i odnoszą się do sprzedaży do roku 2023 włącznie. Lista jest aktualna i nie raz może Cię zaskoczyć!

 #20 – Sazae-san (Machiko Hasegawa

Szacowana sprzedaż: 86,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 22 kwietnia 1946 – 21 lutego 1974 | Ilość tomów: 45 | Wydawnictwo: Kodansha

„Sazae-san” to manga skupiająca się na postaci 27-letniej Sazae Isono, która musi przetrwać w powojennej Japonii i pełnić różne role w rodzinie jako córka, żona i matka. Historie podejmują aktualne problemy społeczne i zwracają uwagę na prawa kobiet. „Sazae-san” cieszy się ogromną popularnością w Japonii i posiada jedną z najdłużej emitowanych animowanych adaptacji na świecie.

Pierwszy rozdział ukazał się w kwietniu 1946 roku na łamach lokalnego magazynu Fukunichi Shinbun.


 

#19Hajime no Ippo (George Morikawa

Szacowana sprzedaż: 96,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 11 października 1989 – obecnie | Ilość tomów: 133 | Wydawnictwo: Kodansha

„Hajime no Ippo” to popularna japońska manga opowiadająca historię Makunouchi Ippo, chłopaka pracującego w sklepie rybnym, który przypadkowo trafia na trening boksu i odkrywa swoją pasję do tej dyscypliny. Manga skupia się na jego treningach, walkach i rywalizacji z innymi bokserami, a także na osobistych wyzwaniach, jakie musi pokonać.

„Hajime no Ippo” zdobyła wiele nagród i uznania za realistyczne przedstawienie technik bokserskich oraz wierne odwzorowanie świata boksu.


 

#18 – Touch (Mitsuru Adachi

Szacowana sprzedaż: 100,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 5 sierpnia 1981 – 12 października 1986 | Ilość tomów: 26 | Wydawnictwo: Shogakukan

„Touch” to klasyczna japońska manga autorstwa Mitsurou Adachiego. Opowiada historię braci Kazuyuki i Tatsuyi Uesugi oraz ich sąsiadki Minami Asakury. Manga skupia się na ich życiu w małym mieście, ich relacjach i miłościach oraz na ich pasji do baseballa.

Historia Touch jest znana z emocjonalnych zwrotów akcji i wprowadzenia na japoński rynek trendu modnego w latach 80. XX wieku, zwłaszcza wśród kobiet. Manga była adaptowana na anime, dramaty i filmy, zyskując popularność wśród różnych grup wiekowych.
 

#17The Kindaichi Case Files (Fumiya Satō, Shin Kibayashi

Szacowana sprzedaż: 100,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: 28 października 1992 – obecnie | Ilość tomów: 87 | Wydawnictwo: Kodansha

„The Kindaichi Case Files” to popularna japońska manga autorstwa Yozaburo Kanari i Fumiya Sato. Głównym bohaterem jest Hajime Kindaichi, licealista i wnuk słynnego detektywa, który rozwiązuje tajemnicze zagadki i morderstwa, często w bardzo nietypowych okolicznościach.

Manga cechuje się trudnymi do rozwiązania zagadkami, zaskakującymi zwrotami akcji oraz humorystycznymi wtrętami. Seria ta była wielokrotnie adaptowana na anime, filmy live-action oraz gry wideo, zyskując popularność zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.


 

#16Fist of the North Star (Burunson, Tetsuo Hara

Szacowana sprzedaż: 100,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: 13 września 1983 – 8 sierpnia 1988 | Ilość tomów: 27 | Wydawnictwo: Shueisha

„The Fist of the North Star” to kultowa japońska manga autorstwa Burona Sonny. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, gdzie władzę nad ludźmi sprawują bezwzględni tyrani. Główny bohater, Kenshiro, to mistrz sztuk walki, który walczy z przeciwnikami za pomocą technik wykorzystujących siłę i punkty akupunkturowe.

Manga cechuje się brutalnością, ciężkimi walkami oraz niezwykłymi postaciami, a jej popularność spowodowała wiele adaptacji – w tym anime, mangi spin-off oraz gry wideo.


 

#15 – Attack on Titan (Hajime Isayama

Szacowana sprzedaż: 105,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 9 września, 2009 – 9 kwietnia, 2021 | Ilość tomów: 34 | Wydawnictwo: Kodansha

Attack on Titan to popularna japońska manga autorstwa Hajime Isayamy. Akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie, gdzie ludzkość żyje w obrębie wysokich murów, chroniących ich przed atakami tytułowych tytanów, gigantycznych istot, które żywią się ludzkim mięsem. Głównym bohaterem jest Eren Jaeger, który po śmierci matki z rąk tytanów postanawia wybić ich co do jednego oraz odkryć tajemnicę ich pochodzenia.

Manga cechuje się ciężką, brutalną akcją, emocjonalnymi momentami i zaskakującymi zwrotami akcji. Zyskała ogromną popularność na całym świecie i została zaadaptowana na anime, filmy live-action oraz gry wideo.


 

#14 – Astro Boy (Osamu Tezuka

Szacowana sprzedaż: 106,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 3 kwietnia 1952 – 12 marca 1968 | Ilość tomów: 23 | Wydawnictwo: Kobunsha

„Astro Boy” to klasyczna japońska manga autorstwa Osamu Tezuki. Jej głównym bohaterem jest Atom, robot o wyjątkowych zdolnościach, który został stworzony po śmierci syna naukowca. Atom zostaje przygarnięty przez doktora Ochanoma i wraz z nim walczy z przestępcami oraz chroni ludzi przed niebezpieczeństwami.

Manga cechuje się klasycznym stylem rysowania i uniwersalnym przekazem, poruszającym tematy takie jak miłość, przyjaźń, wolność i sprawiedliwość. Seria ta” zyskała ogromną popularność zarówno w Japonii, jak i na całym świecie. Jej wpływ na japońskie media i kulturę jest nieoceniony.


 

#13 – JoJo’s Bizarre Adventure (Hirohiko Araki

Szacowana sprzedaż: 120,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 1 stycznia 1987 – obecnie | Ilość tomów: 131 | Wydawnictwo: Shueisha

JoJo’s Bizarre Adventure to popularna japońska manga autorstwa Hirohiko Araki’ego. Seria składa się z kilku odrębnych części, z których każda opowiada historię kolejnego członka rodu Joestarów, walczących z różnymi wrogami, związanymi z magicznymi artefaktami lub istotami.

Manga cechuje się charakterystycznym stylem rysowania, niezwykłymi postaciami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami fabularnymi. „JoJo’s Bizarre Adventure” zyskało ogromną popularność na całym świecie, a jego adaptacje w postaci anime, gier wideo i innych mediów cieszą się wielką popularnością wśród fanów.
 

#12 – BLEACH (Tite Kubo

Szacowana sprzedaż: 120,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: 7 sierpnia 2001 – 22 sierpnia 2016 | Ilość tomów: 74 | Wydawnictwo: Shueisha

Bleach to popularna japońska manga autorstwa Tite Kubo. Główny bohater, Ichigo Kurosaki, posiada zdolność widzenia duchów i zostaje wybrany na zastępczego Shinigami, by chronić ludzi przed atakami Hollow’ów. Wraz z drużyną przyjaciół, Ichigo walczy z różnymi wrogami, a ich przygody prowadzą do odkrycia tajemniczych mocy i konfliktów w świecie duchów.

Manga cechuje się charakterystycznym stylem rysowania, dynamicznymi scenami walki i ciekawymi postaciami. Bleach zyskał dużą popularność zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.


 

#11 – Oishinbo (Tetsu Kariya, Akira Hanasaki

Szacowana sprzedaż: 135,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: Październik 1983 – 12 maja 2014 | Ilość tomów: 111 | Wydawnictwo: Shogakukan

„Oishinbo” to japońska manga autorstwa Tetsu Kariya i Akira Hanasaki. Seria skupia się na podróżach kulinarnej ekspertki Yamaoki Shiro oraz dziennikarza Yamaoka Shirō, którzy badają różne aspekty kuchni japońskiej, w tym tradycje kulinarne, regiony kulinarnie, techniki gotowania, a także problem zanieczyszczenia żywności i wpływu przemysłu spożywczego na kulturę jedzenia.

Manga zawiera wiele szczegółowych opisów potraw i składników, a także podejmuje ważne kwestie społeczne i kulturowe związane z jedzeniem. „Oishinbo” cieszy się popularnością w Japonii i poza nią, a jej wpływ na kulturę kulinarnej i kultury popularnej jest bardziej niż znaczący.


 

#10 – Crayon Shin-chan (Yoshito Usui

Szacowana sprzedaż: 148,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: Sierpień 1990 – 2 lutego 2010 | Ilość tomów: 58 | Wydawnictwo: Futabasha

„Crayon Shin-chan” to japońska manga autorstwa Yoshito Usuia. Głównym bohaterem jest pięcioletni chłopiec Shin-chan Nohara, który uwielbia kreatywną zabawę, ale również wpada w różnego rodzaju kłopoty.

Manga ukazuje życie codzienne rodziny Nohara oraz ich przyjaciół. Podejmuje też wiele kwestii społecznych i kulturowych, w tym problemów wychowawczych, szkoły i pracy. Charakterystycznym elementem mangi jest humor, czasem absurdalny i często związany z tematami dla dorosłych.


 

#9 – Demon Slayer (Koyoharu Gotouge

Szacowana sprzedaż: 150,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 15 lutego 2016 – 18 maja 2020 | Ilość tomów: 23 | Wydawnictwo: Shueisha

Demon Slayer to japońska manga autorstwa Koyoharu Gotōge. Opowiada historię Tanjirō Kamado, młodego chłopca, który po śmierci rodziny zostaje łowcą demonów, aby uratować swoją siostrę, która została przemieniona w demona. Akcja mangi osadzona jest w świecie, gdzie demony polują na ludzi, a łowcy demonów używają specjalnych technik i broni, aby je pokonać.

Mangę cechuje bardzo bogata fabuła. Ciekawe postacie oraz niezwykła kreska, która w połączeniu z dynamicznymi scenami walki wzbudziła wiele zachwytu wśród czytelników i krytyków. „Demon Slayer” stał się jednym z najpopularniejszych tytułów w japońskiej historii mangi, sprzedając się w milionowych nakładach i zdobywając liczne nagrody.


 

#8 – KochiKame: Tokyo Beat Cops (Osamu Akimoto

Szacowana sprzedaż: 156,500,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 21 września 1976 – 17 września 2016 | Ilość tomów: 201 | Wydawnictwo: Shueisha

„Kochikame” to japońska manga autorstwa Osamu Akimoto, która opowiada o życiu nieudolnego policjanta Kankichi Ryotsu oraz jego przyjaciół i współpracowników. Manga ta charakteryzuje się humorem, absurdem i satyrą na japońskie społeczeństwo, a jej bohaterowie są bardzo oryginalni i kolorowi.

„Kochikame” to jedna z najdłuższych serii mangowych w historii. Publikowana była przez ponad 40 lat, od 1976 do 2016 roku, i składa się z ponad 200 tomów.


 

#7 – SLAM DUNK (Takehiko Inoue

Szacowana sprzedaż: 170,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: 1 października 1990 – 17 czerwca 1996 | Ilość tomów: 31 | Wydawnictwo: Shueisha

„Slam Dunk” to japońska manga autorstwa Takehiko Inoue. Opowiada ona historię licealisty Hanamichi Sakuragi, który rozpoczyna swoją przygodę z koszykówką, by zyskać popularność wśród dziewczyn. Wraz z nowymi przyjaciółmi, którzy wprowadzają go w tajniki tej sportowej dyscypliny, Sakuragi stopniowo przekonuje się o wspaniałości koszykówki.

„Slam Dunk” to jedna z najbardziej wpływowych i kultowych serii mangowych w historii, zdobywająca fanów nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie. Manga ta została także zaadaptowana na potrzeby anime i filmu.


 

#6 – Doraemon (Fujiko F. Fujio

Szacowana sprzedaż: 170,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: Styczeń 1970 – 23 czerwca 1996 | Ilość tomów: 45 | Wydawnictwo: Shogakukan

„Doraemon” to japońska manga autorstwa Fujiko F. Fujio, która opowiada o przygodach chłopca Nobity, który otrzymuje od robota-kota o imieniu Doraemon gadżety z przyszłości, aby rozwiązywać swoje problemy.

Manga ta została zainspirowana przez wiele naukowych pomysłów i koncepcji, które stanowiły ważną część życia Japończyków w latach 60. i 70. XX wieku. „Doraemon” to jedna z najbardziej znanych i popularnych serii mangowych w historii, która zdobyła rzeszę fanów w Japonii i na całym świecie.
 

#5 – Naruto (Masashi Kishimoto

Szacowana sprzedaż: 250,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji:21 września 1999 – 10 listopada 2014 | Ilość tomów: 72 | Wydawnictwo: Shueisha

Naruto to japońska manga autorstwa Masashiego Kishimoto, która opowiada historię młodego chłopaka o imieniu Naruto Uzumaki. Młody shinobi marzy o tym, aby zostać najlepszym ninja w swojej wiosce. Naruto ma w sobie potężnego lisiego demona, co daje mu niezwykłe moce, ale jednocześnie sprawia, że jest wykluczony przez innych mieszkańców wioski.

Razem z innymi młodymi ninja staje do walki z różnymi wrogami, aby chronić swoją wioskę i osiągnąć swoje marzenia. Naruto stał się jedną z najbardziej popularnych serii mangowych na całym świecie.


 

#4 – Detective Conan (Gosho Aoyama

Szacowana sprzedaż: 250,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: 19 stycznia 1994 – obecnie | Ilość tomów: 100 | Wydawnictwo: Shogakukan

„Detective Conan” (znana również jako „Case Closed”) to japońska manga autorstwa Gosho Aoyamy. Opowiada o młodym detektywie o imieniu Shinichi Kudo, który zostaje zamieniony w dziecko. Przyjmując pseudonim Conan Edogawa, Shinichi ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i kontynuuje swoje dochodzenia w sprawach kryminalnych. Razem z grupą przyjaciół i detektywów, Conan rozwiązuje różne zagadki i morderstwa, podczas gdy starannie ukrywa swoją prawdziwą tożsamość.

„Detective Conan” to jedna z najdłużej trwających serii mangowych i jest bardzo popularna zarówno w Japonii, jak i na całym świecie.


 

#3 – Dragon Ball (Akira Toriyama

Szacowana sprzedaż: 260,000,000 tomów+

Oficjalny okres publikacji: 3 grudnia 1984 – 5 czerwca 1995 | Ilość tomów: 42 | Wydawnictwo: Shueisha

Manga „Dragon Ball” autorstwa Akiry Toriyamy to jedna z najpopularniejszych serii w historii. Akcja dzieje się w fikcyjnym świecie, gdzie główny bohater, Son Goku, szuka Siódmych Smoczych Kul, aby zrealizować swoje marzenie o stałym dostępie do mocy.

Na swojej drodze spotyka przyjaciół i wrogów, walczy w turniejach i staje się coraz silniejszy dzięki ciężkiej pracy i determinacji.


 

#2 – Golgo 13 (Takao Saito

Szacowana sprzedaż: 300,000,000 tomów

Oficjalny okres publikacji: Październik 1968 – obecnie | Ilość tomów: 203 (!) | Wydawnictwo: Shogakukan

Manga „Golgo 13” autorstwa Takao Saito skupia się na tytułowym bohaterze, niezwykle zdolnym i tajemniczym zabójcy. Wykonuje on zlecenia z całego świata, a jego umiejętności snajperskie są nie z tej ziemii. Akcja toczy się w różnych miejscach na całym świecie, a każde zadanie, które podejmuje główny bohater, jest niezwykle skomplikowane i pełne intryg.

Golgo 13 jest oficjalnie najdłużej wydawaną mangą na świecie. We wrześniu 2021 roku, świat niestety obiegła informacja o śmierci jej twórcy – Pana Takao Saito. Na jego życzenie manga jest jednak dalej kontynuowana przez jego współpracowników.


 

#1 – One Piece (Eiichiro Oda

Szacowana sprzedaż: 516,600,000 tomów (!!!)

Oficjalny okres publikacji: 22 lipca 1997 – obecnie | Ilość tomów: 101 | Wydawnictwo: Shueisha

Zwycięzcy zestawienia nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. One Piece to japońska manga autorstwa Eiichiro Ody, opowiadająca o przygodach chłopca o imieniu Monkey D. Luffy, który po zjedzeniu tajemniczego owocu staje się człowiekiem-gumą.

Razem z załogą poszukuje skarbu One Piece, a po drodze spotyka różnych wrogów i zawiera przyjaźnie z innymi piratami. Manga ta jest bez dwóch zdań najpopularniejszym japońskim komiksem w historii.


 

Wszystkie mangi, które znalazły się na liście 20 najlepiej sprzedających się w historii zyskały ogromną popularność. Co więcej mówimy nie tylko o Japonii, ale całym świecie. Ich liczne adaptacje na potrzeby anime, filmów, gier i innych produktów związanych z marką świadczą o tym, że japońska popkultura zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat.

Daj znać w komentarzu jaka jest Twoja ulubiona manga oraz czy znalazła się na powyższej liście! 

1 komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.