ARTYKUŁ GAMING JAPONIA

Historia tajemniczej statuy surfującego Sonica z górskiego miasta Iga

Miasto Iga, znajdujące się w japońskiej prefekturze Mie, znane jest z przepięknych górskich krajobrazów. Turyści chętnie odwiedzają jego lokalne atrakcje, takie jak m.in. Góra Kasagi, Pałac Ueno czy Muzeum Iga-ryu, poświęcone historii Ninja. Iga znana jest również z jeszcze jednej atrakcji, którą jest… dwumetrowa statua surfującego Sonica! 

 

Statua przedstawiająca wizerunek niebieskiego jeża SEGI zainstalowana została w okolicach 2005 roku przez mieszkańca Igi – Yūji’ego Kodere. Mężczyzna pracował wówczas w firmie zajmującej się zarządzaniem obiektami w parkach rozrywki na terenie Osaki. Kodera wszedł w posiadanie omawianego Sonica po tym, jak zamknięta została jedna z lokacji sieci SegaWorld, po czym postanowił zamontować obiekt nieopodal swojego domu, tak aby stanowił lokalną atrakcję dla turystów.Surfujący Sonic zyskał lokalną sławę, jednak po 10 latach zainteresowali się nią również turyści z całej Japonii, a nawet ci z poza granic Kraju Kwitnącej Wiśni. Stało się tak za sprawą filmu pewnego motocyklisty, który w 2015 roku,  podczas jazdy natknął się na tajemniczą statuę i zaciekawiony jej nietypowym umiejscowieniem, postanowił zapytać o jej genezę na Twitterze. Sam autor posta nie był w stanie przypomnieć sobie, gdzie dokładnie natrafił na owe znalezisko, a problemy ze zlokalizowaniem Sonica mieli również internauci. Dokładne umiejscowienie obiektu zostało ustalone dopiero w roku 2018 przez zainteresowanych sprawą członków fandomu Sonica.  Niestety, 3 lata temu Yūji Kodera zmarł, a stan statui nie prezentował się już tak  dobrze jak kiedyś. 

W 2019 roku, rewitalizacją statui zainteresowali się internauci, którzy poznali jej historię za sprawą filmu opublikowanego przez YouTubera o pseudonimie Bladnik Mechanic. Materiał wygenerował ponad 500 tysięcy odsłon i zachęcił do interwencji w tej sprawie setki osób, które zaczęły wysyłać wiadomości do SEGI, prosząc firmę o naprawienie obiektu. Przedstawiciele SEGI zajęli stanowisko w tej sprawie, tłumacząc, iż byliby zainteresowani odnowieniem statui, jednak jako iż nie byli już w jej posiadaniu, mieli by z tym sporo problemów natury prawnej. Niespełna miesiąc później, rozgłos sytuacji dotarł do rodziny zmarłego właściciela Sonica, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Rewitalizacją miejscowej atrakcji, dosłownie kilka dni temu zajął się najstarszy syn Kodery, który doprowadził ją do pożądanego stanu w ciągu dwóch dni. Naprawa Sonica trwała od 8 do 10 sierpnia / źródło: Iga YOUEFEKT KOŃCOWY: 

Tekst z tweeta: Sonic z miasta Iga został odnowiony! „Statua ojca zyskiwała ostatnio coraz większą popularność, jednak przez ostatnie lata stała się bardzo zaniedbana. Teraz prezentuje się tak dobrze, że aż ciężko uwierzyć, że to ta sama rzecz. Jestem pewien, że mój ojciec zająłby się jej naprawą gdyby żył. Na pewno byłby teraz szczęśliwy.” – powiedział syn Kodery lokalnemu magazynowi Iga YOU

źródło: Anime News Network / zdjęcia: Iga YOU

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.