ARTYKUŁ GAMING RETRO

Gry Pokémon na GameBoy’a – Jak odróżnić oryginalny kartridż od podróbki

Coraz więcej miłośników Poke-stworków wraca do klasycznych odsłon serii, wydawanych na konsole linii GameBoy. Nie jest to takie proste, bowiem ceny oryginalnych kartridżów są obecnie wyższe niż kiedykolwiek – a biorąc pod uwagę wciąż rosnące zainteresowanie Pokemonami oraz tegoroczne 25-lecie marki – w swój egzemplarz postanowi zaopatrzyć się jeszcze więcej osób niż zwykle. Niestety, w większości serwisów aukcyjnych wciąż dominują masowo (i często nieświadomie) sprzedawane podróbki. W tym artykule dowiecie się czym się takowe wyróżniają.

 

Na samym wstępie warto wyjaśnić, iż zakup podrobionej gry Pokemon ciągnie za sobą więcej konsekwencji niż samo posiadanie nieoryginalnej kopii gry. Co gorzej wykonane kartridże mogą posiadać wiele odczuwalnych dla gracza mankamentów, takich jak błędy wyświetlanej treści, mnogość różnorakich bugów oraz – co najgorsze – nietrwałość zapisanego postępu gry.

Podrobione Pokemony – zarówno w przypadku klasycznego GameBoy’a jak i wersji Advance – najczęściej oferują graczowi właśnie to ostatnie, usuwając cały nasz postęp, w najlepszych przypadkach, zaraz po ukończeniu Elite Four, a często znacznie wcześniej. Posiadanie oryginalnej gry daje nam więc znacznie większą szansę na to, że gra nie każe nam z dnia na dzień rozpocząć wszystkiego od początku, co dla wielu może okazać się frustrującym zakończeniem całej zabawy, zwłaszcza gdy w eter odchodzi więcej niż kilka godzin zapisu.W posiadanie nieoryginalnej kopii gry wejść jest łatwiej niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza, że niejednokrotnie sami sprzedający – czasem świadomie, czasem nie – wystawiają podróbkę jako egzemplarz oryginalny. Poniżej dowiecie się jak uniknąć nieudanego zakupu Pokemonów na konsole od GameBoy Classic do GameBoy Advance.  

POKEMONY NA GAMEBOY CLASSIC

 

Na początku przyjrzymy się kwestii nieco łatwiejszej jeśli chodzi o ocenę oryginalności, a mianowicie kartridżom Pokemon na konsole GameBoy Classic oraz GameBoy Color. Oryginalne egzemplarze odsłon takich jak Pokemon Red, Pokemon Yellow czy Pokemon Green zakupić można (oczywiście bez pudełek) w cenie między 60 – 120 zł. Nieco nowsze Pokemon Crystal, potrafią kosztować jednak nawet w okolicach 200 złotych.

Wyraźnie odbiegająca od podanych cena może (lecz nie musi) być pierwszym wyznacznikiem tego, że z interesującą nas aukcją coś jest nie tak.

W wyżej podanych cenach wciąż trafić można również i na podróbki. Najlepsza i najbardziej miarodajna jest więc ocena wizualna, która da nam największą pewność zakupu.

Gry z napisem Nintendo GameBoy™ przechodzą pierwszy etap weryfikacji. Reszta odpada.

Pierwszym z wyznaczników oryginalności gry jest napis wytłoczony na górze obudowy kartridża. Oryginalna gra zawsze posiadać będzie logo „Nintendo GAME BOY™”.  Wszystkie egzemplarze z napisami „GAME” lub samym „GAME BOY” błyskawicznie uznać możemy za podrobione.

Stosowana przy wytłoczeniu czcionka zawsze wygląda tak jak na powyższym zdjęciu (prawy kartridż), a więc wszelkie jej deformacje powinny być automatyczną czerwoną lampką dla kupującego. 

Wytłoczone na oryginalnym kartridżu logo Nintendo jest charakterystycznie pogrubione.

Wyżej omówiony przykład nie jest niestety w 100% rozstrzygający, bowiem zdarzają się przypadki, w których kopia gry posiada odpowiednio wyglądające tłoczenie na obudowie, mimo tego, że nie jest oryginalna. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na naklejkę, która w oryginale nigdy NIE powinna posiadać napisu „Gotta catch ’em all!”.

Napis znajduje się na pudełku z grą jednak nie ma go pod logiem Pokemon w oryginalnych kopiach gry.

Ostatni z najlepszych wyznaczników oryginalności danej kopii gry, znaleźć możemy na tylnej części jej obudowy. Oryginalna gra posiadać będzie napis „MADE IN JAPAN” w prostokącie umiejscowionym w górnej części tyłu kartridża. Podróbki najczęściej nie posiadają w tym miejscu kompletnie nic. 

Brak wytłoczenia w prostokącie na tyle obudowy = fake

Oryginalna gra Pokemon na konsole GameBoy Classic / Color musi więc posiadać:

 

  • wytłoczony napis „Nintendo GAME BOY™”z przodu
  • napis „MADE IN JAPAN” z tyłu  
  • naklejkę z logiem Pokemon, ale BEZ napisu „Gotta catch ’em all!”
Oryginalna gra. Tak powinny wyglądać tłoczenie oraz naklejka.

 POKEMONY NA GAMEBOY ADVANCE

 

Nieco trudniej robi się w przypadku linii Advance, w której mnogość wariantów podrobionych kartridżów jest znacznie większa niż w przypadku konsol GB/GBC. Możliwe, że nie obejmę w tym artykule wszystkich możliwych przykładów. Postaram się jednak zwrócić uwagę na te największe różnice, dzielące oryginalne gry Pokemon od tych podrobionych. Kupując grę na GBA, szansa na trafienie podróbki jest znacznie większa. Potrafią one być nieraz łudząco podobne do swych oryginalnych odpowiedników.

Z uwagi na coraz większe w ostatnich latach zainteresowanie grami Pokemon wydanymi na Advance’a, oryginalne kartridże z serii Leaf Green/Fire Red oraz Emerald/Ruby/Sapphirewyraźnie droższe od swych poprzedników. Najczęściej mieszczą się one w zakresie cenowym od 120 do nawet 300 złotych. W przypadku niektórych reprodukcji można mieć w ich przypadku niemały problem z odróżnieniem oryginału od podróbki. Niektóre rodzaje nieoficjalnych egzemplarzy można natomiast odrzucić wraz z pierwszym rzutem oka.

Czarny plastik – odpada.

Już na wstępie wykluczyć możemy kartridże o czarnych obudowach, bowiem te na 100% NIE są oryginalne. Wszystkie odsłony Pokemon na konsolę GameBoy Advance wydawane były w kolorowych obudowach, a te w czarnym plastiku są jednym z elementarnych wręcz przykładów podrobionej kopii gry.

Prawdziwe schody zaczynają się tak naprawdę od teraz, bowiem wśród kolorowych kasetek z grami Pokemon na GBA, poszczególne różnice pomiędzy oryginałem a podróbką są znacznie trudniejsze do wyłapania. Zdecydowanie łatwiej będzie powiedzieć czym charakteryzuje się oryginalny nośnik z grą, aniżeli odrzucać wszystkie te, które są zwykłą tanią reprodukcją.

Należy zwrócić uwagę na wszelkie deformacje loga Nintendo oraz GAMEBOY Advance. W oryginalnej kopii są one starannie przeniesione zarówno na naklejki jak i tłoczenia

Oryginalny kartridż posiadać będzie wysokiej jakości półprzezroczysty plastik oraz naklejkę o fakturze holograficznej karty kolekcjonerskiej. Wszystkie egzemplarze z matowymi etykietami są nieoryginalne.

Sama etykietka powinna mienić się pod światłem oraz posiadać logo oraz znak jakości Nintendo w formie grafiki o wysokiej rozdzielczości. Wyznacznikami są również logo ESRB, które powinno wyglądać jak na kartridżu po prawej stronie oraz wybite w naklejce litery/numery.

Te ostatnie nie znajdują się z jakiegoś powodu na każdej oryginalnej kopii gry, ale ich obecność daje 100% pewności, że gra jest oryginalna. 

Oryginalna kopia Pokemon Emerald posiadać będzie również holograficzne kształty widziane pod światłem.

Wiele o danym egzemplarzu można powiedzieć również po jego tylnej obudowie. Na tyle każdego kartridża powinniśmy doszukiwać się starannie wytłoczonego loga Nintendo. Uwagę zwracamy również na  napis „MADE IN JAPAN”, jednak ten również może wystąpić na podróbkach. To czego podróbki nie mają to wyraźnie prześwitujące piny znajdującej się w kartridżu płytki. Są one skutecznym wyznacznikiem oryginalnych kopii gry:

Oryginalne egzemplarze gier Pokemon posiadają wyraźny zarys pinów, widocznych w dolnej części obudowy.Cały artykuł starałem się oprzeć o cechy wizualne, które ma się szanse dostrzec na zamieszczonych przez sprzedawców zdjęciach. Wielu z nich – a zwłaszcza Ci, świadomie sprzedający nieoryginalne kartridże – niechętnie prześlą zainteresowanemu kupcowi dodatkowe zdjęcia do inspekcji. Warto wiedzieć, iż najlepsze dowody oryginalności znajdują się w środku obudowy.

Tak jak nikt o zdrowych zmysłach nie będzie na czyjeś życzenie rozkręcał kartridża z grą, tak jest jedna rzecz, którą da się dostrzec z zewnątrz i jest niezbitym dowodem oryginalności danego egzemplarza:

Oryginalny kartridż posiada pogrubione logo Nintendo, widoczne zaraz nad stykami płytki.

Zaglądając do wnętrza obudowy znaleźć możemy istny certyfikat oryginalności danego kartridża, którym jest logo Nintendo widoczne nad pinami płytki. Metoda ta sprawdzi się raczej tylko gdy kupujecie grę we własnej osobie. Potencjalnie zdjęcie tego elementu może rozwiać jednak wasze wszelkie możliwości. Znakomicie widać je pod światłem, a brak jego obecności oznacza, że definitywnie mamy do czynienia z podróbką.

Ważne, aby znajdujące się w tym miejscu logo Nintendo było nadrukowane charakterystyczną pogrubioną czcionką. Istnieje bowiem jedna wersja nieoryginalnego kartridża, która ów logo posiada, jednak nie wygląda ono tak jak powinno:

Cienkie i nienaturalnie wyglądające logo Nintendo oznacza fake.

Kupując dowolny kartridż Pokemon na GameBoy Advance powinniśmy więc zwrócić uwagę na:

  • kolor plastikowej obudowy (czarna to zawsze podróbka!)
  • półprzezroczysty plastik i holograficzna naklejka (matowa etykieta to zawsze podróbka!)
  • jakość loga oraz znaku jakości Nintendo na naklejce oraz obudowie
  • wygląd loga ESRB 
  • wybite na naklejce numery/litery (nie muszą być, ale jak są to gra jest na 100% oryginalna)
  • Wyraźny rząd pinów prześwitujący przez dolną część tyłu obudowy
  • Logo Nintendo widniejące nad pinami kartridża 
Oryginalna gra. Mój wysłużony egzemplarz jest jednym z tych niemających wybitego kodu fabrycznego, ale cała reszta jak najbardziej się zgadza.

Z powyższymi wskazówkami powinniście być w stanie samodzielnie ocenić, czy interesująca was kopia Pokemonów jest oryginalna. Życzę udanego przeczesywania portali aukcyjnych!Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.