ARTYKUŁ

Siren Head – Enigmatyczna istota, która podbija internet

Internet ostatnimi czasy mocno rozpopularyzował równie mroczną, co niepokojącą istotę, jaką  jest Siren Head. Enigmatyczna postać pojawiająca się w sztuce autorstwa Trevora Hendersona staje się fenomenem, którego proces zdobywania rozgłosu przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku kultowego Slender Man’a. Na podstawie kreacji Hendersona, już teraz powstają fanarty, creepypasty oraz autorskie gry wideo, a hype na Syreno-Głowego wydaje się dopiero nabierać rozpędu…

 

HISTORIA SIREN HEAD’A

 

Wszystko zaczęło się 19 sierpnia 2018 roku, kiedy to kanadyjski artysta, Trevor Henderson, znany ze swoich mrocznych dzieł, przedstawiających cryptid’y* (*istota, której egzystencja jest kwestionowana lub bezpodstawna), opublikował na swoim Twitterze pierwszą grafikę, przedstawiającą wizerunek swojej nowej kreacji – Siren Head’a. Fanom artysty bardzo przypadła do gustu stworzona przez niego kreatura, jednak przez dłuższy czas, wiedza o jej egzystencji pozostawała jedynie w kręgu osób śledzących twórczość artysty. Henderson co jakiś czas publikował kolejne malowidła oraz szkice przybliżające fanom naturę niepokojącej kreatury, a te, zdobywały coraz większą popularność oraz całkiem skutecznie powiększały społeczność osób śledzących sztukę Kanadyjczyka. Posty zdobywały coraz większy rozgłos, jednak pierwszy, większy wystrzał popularności Siren Head’a, nastąpił 31 października 2018 roku, wraz z premierą gry zatytułowanej Siren Head, która jak nie trudno się domyślić, oparta byłą na kreacji rysownika z Toronto. Internauci zainteresowali się wówczas tajemniczą istotą na podobnej zasadzie, co w przypadku Slender Man’a, który szczyt swojej popularności przeżywał dobrych kilka lat temu. Niespełna dwa miesiące później pojawiła się kolejna gamingowa produkcja – Siren Head 1995, która również dołożyła swoją cegiełkę do przedstawienia światu przerażającej postaci.

Od tamtej pory, niepokojąca istota wykreowana przez Trevora Hendersona, zaczęła żyć w sieci własnym życiem, a fanowskie gry, fanarty oraz oparte na postaci creepypasty, zaczęły zasypywać internet niczym lawina. Najpopularniejsza pasta opisująca historię z Siren Head’em w roli główniej została opublikowana w serwisie Reddit, przez użytkownika kryjącego się pod nazwą illusionthegamer. Wspomniana creepypasta, powstała 4 miesiące temu i od tamtej pory zyskała ogromny rozgłos, czego przykładem może być pełna recytacja jej treści przez PewDiePie’a, w jednym z ostatnich filmów na jego kanale. (5:45-12:05) Bardzo viralowy stał się również YouTube’owy materiał użytkownika CallMeArktag, który opublikował gameplay z gry Fallout 4 z modem dodającym do gry Siren Heada. Film zrealizowany jest bardzo klimatycznie i wyraźnie przypadł do gustu widzom, generując ponad 15 milionów odsłon. Wisienką na torcie był TikTok zamieszczony 30 kwietnia 2020 roku przez użytkownika o nazwie alexhoward_. Opublikowane przez niego nagranie, oryginalnie nagrane zostało w 2010 roku podczas rzekomego(o tym później) huraganu na przedmieściach Chicago, jednak zostało wzbogacone o gigantyczną postać Siren Head’a, powoli zbliżającego się w kierunku miasta. Materiał zdobył ponad 23 miliony wyświetleń oraz 3,3 miliona polubień, tylko w pierwszym tygodniu. Przysłowiowym dolaniem oliwy do ognia była opublikowana niedługo później przeróbka filmu Howarda, w którym Syreno-Głowy, w tej samej scenerii wykonuje domyślny taniec z gry Fortnite.ANATOMIA I OSOBOWOŚĆ

 

Wizerunek Siren Head’a posiada wiele anatomicznych cech wspólnych z popularnym Slender Man’em. Przedstawiony jest on jako ponadprzeciętnie wysoka, smukła istota o humanoidalnej posturze. Jego wątłe ciało uwydatnia jego wewnętrzny szkielet, który posiada jedynie szczątkowe fragmenty „mięsa”. Najbardziej charakterystyczną cechą wizualną Siren Head’a są dwie zardzewiałe syreny, przypięte do metalowego słupa, które posiada on w miejscu głowy. Autor kreatury mówi o jej zmiennokształtnych cechach wizualnych, które niczym  u Boginów z  uniwersum Harrego Pottera, dopasowują się do najskrytszych lęków ofiary. Niepokojąca natura postaci została nakreślona przy okazji pierwszej publikacji jego wizerunku w serwisie Tumblr, która została przez Hendersona okraszona następującym opisem:„Była na wakacjach w towarzystwie swojego męża, kiedy po raz pierwszy ujrzała go podczas wypatrywania przydrożnych cmentarzy. Jego makabryczna postura, przypominająca stary słup telefoniczny, wyłoniła się znad cmentarnej scenerii. Przypominał surrealistyczne dzieło sztuki, o którym władze najwidoczniej nie miały zielonego pojęcia. Gdy tylko wyszła z auta, przyczepione do jego głowy syreny przebudziły się, wydając salwę niepokojących dźwięków: „Dziewięć. Osiem. Jeden. Dziecko. Siedemnaście. Wyplenić. Podłe.”. Brzęczący i nienaturalnie rozdwojony dźwięk wybrzmiewał niczym krzyk. W tym właśnie momencie, nieznana istota wprawiona została w ruch, zbiegając ze wzgórza w jej kierunku”.

Historia daje namiastkę osobowości istoty, która została później w dokładniejszym stopniu wyjaśniona przez jej autora. Siren Head jest przedstawiony jako persona niezwykle agresywna, która, mimo iż zdolna jest wydawać niezwykle głośne dźwięki, kiedy tylko chce, jest w stanie poruszać się całkowicie bezszelestnie. Potrafi przemieszczać się z niebywałą, jak na swój rozmiar, prędkością, natomiast miejscem jego zamieszkania są tereny zalesione, w których potrafi się on niezwykle skutecznie kamuflować. Każda osoba, widzi jego postać nieco inaczej ze względu na ogromne zawroty głowy, które są skutkiem asłuchalnych wrzasków, emitowanych przez jego syreny. Wydawane przez niego dźwięki dopasowane są do stanu duszy osoby, którą napotka, a jako że jego ofiarom towarzyszy głównie przerażenie, są to archiwalne nagrania z przesłuchań seryjnych morderców, relacje wojenne, czy bliżej nieokreślone, przerażające szumy. Mówi się również, że ma on w naturze nagrywanie ostatnich słów swoich zdobyczy, aby następnie zwabiać znajomym głosem rodzinę oraz przyjaciół zamordowanych. Siren Head jest bardzo skrajnym i niebezpiecznym rodzajem stalkera, który chaotycznie będzie śledzić swoją ofiarę, póki ta całkowicie nie opadnie z sił.MIEJSKA LEGENDA

 

Tak jak w przypadku każdej, rozpowszechnionej w ten sposób historii, zafascynowani  postacią Siren Head’a internauci rozpoczęli szukać dowodów na potwierdzenie istnienia enigmatycznej kreatury. Internet zalewany jest w tej chwili kolejnymi dowodami w sprawie, w postaci zdjęć, czy nagrań wideo, jednak najstraszniejsze z nich, odnajdujemy w niewyjaśnionych, archiwalnych zapisach audio.

28 marca 1999 Belgrad, Serbia

Niewyjaśnione zjawisko dźwiękowe słyszane na terenie przedmieścia. Ponad 100 mieszkańców nabawiło się ciężkiej, w niektórych przypadkach permanentnej utraty słuchu. Świadkowie twierdzą, iż w chwili zdarzenia byli pewni, że jest to akcja bombardowania przeprowadzona przez NATO w celu wyparcia serbskich sił zbrojnych z Kosowa, jednak nie słychać było żadnych zdetonowanych ładunków. Pewien mężczyzna zeznał, iż na pobliskim cmentarzu dostrzegł byt, przypominający „podejrzanie umiejscowiony słup oświetleniowy” około 10 minut przed emisją dźwięku.

20 lipca 2010 roku Chicago, Illinois [USA]  (dźwięk użyty w Tik Tok’u Alexa Howarda)

Mieszkańcy masowo próbowali dodzwonić się do miejscowego departamentu policji po tym jak bez konkretnego powodu, z miejscowego lasu Willow Springs Woods, rozbrzmiał dźwięk syreny, oznaczający ostrzeżenie przed klęską żywiołową. Policja przyjechała we wskazane miejsce, jednak źródło pochodzenia dźwięku nie zostało ostatecznie zlokalizowane.

28 sierpnia 2018 Weyer, Austria

Dźwięk zarejestrowany na terenie pobliskiego lasu w godzinach 3:24-3:26. Policja, która popołudniu rozpoczęła śledztwo, odnalazła pusty namiot, w którym znajdowały się dwa, nienaruszone portfele. Znalezione w nich dokumenty należały do Joachima Müllera i Bruno Kofflera. Obaj, po dziś dzień znajdują się w krajowym rejestrze osób zaginionych.KONIEC?

 

Popularność postaci autorstwa Trevora Hendersona zdaje się dopiero rozpoczynać. W całą historię angażuje się coraz więcej zafascynowanych nią internautów, a osobiście wydaje mi się, że największe produkcje adaptujące dzieło artysty, wciąż są jeszcze przed nami. W przypadku Slender Man’a skończyło się na dość wysokobudżetowym filmie z 2018 roku, który okazał się równie mizerny, co spóźniony. Siren Head z pewnością został już dostrzeżony przez filmowców oraz pracowników branży gier, co może rozwinąć się w bardzo interesujący sposób. 

 

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: