ARTYKUŁ GAMING

Zaginięcie Dwemerów – Największa tajemnica serii The Elder Scrolls

Seria The Elder Scrolls od zawsze cieszyła się stosunkowo dużą popularnością wśród fanów tytułów z gatunku RPG, jednak ta wskoczyła na zupełnie nowy poziom, gdy w 2011 roku ukazała się piąta odsłona cyklu – Skyrim. Uniwersum Prastarych Zwojów, choć momentami interesujące, nie wyróżniało się nigdy zbyt wieloma niuansami, jednak w całym gąszczu motywów oraz ras przemielonych przez popkulturę tysiące razy, znaleźć można jedną, ponadprzeciętnie intrygującą perełkę.

 

 

Powyższy akapit odnosi się do sekretu, który od wielu lat spędza sen z powiek fanom cyklu oraz którego rozwiązanie wciąż nie jest w zasięgu ręki nawet najpilniejszych członków fandomu. Wielu z nich, po dziś dzień zadaje sobie jedno i to samo pytanie – „Co się stało z Dwemerami?„.

 

Kim są Dwemerowie?

 

Uniwersum The Elder Scrolls obfituje w dość obszerną ilość ras zamieszkujących – ukazane we wszystkich dotychczasowych częściach cyklu – ziemie Tamriel. Jedną z nich są Dwemerowie właśnie, którzy znani są również jako Krasnoludy, bądź „zaginiona rasa Merów”.

Dwemerów można najlepiej porównać do znanej z naszej historii Cywilizacji Sumeryjskiej (tu prawdopodobna geneza nazwy od słów Dwarf i Sumer), która odznaczała się nad wyraz wysoce zaawansowanym stopniem rozwoju technologicznego oraz opanowaniem obszernej wiedzy, między innymi z zakresu: matematyki, inżynierii, kamieniarstwa czy architektury.Ruiny cywilizacji Dwemerów. Często natkniemy się na nie przemierzając podziemia Skyrim.

Rasa Dwemerska, mimo wprowadzającej w błąd nazwy „Krasnolud”, była podobna wzrostem do innych mieszkańców Tamriel. Dobitnym tego dowodem może być m.in. postać dwemerskiego widma, możliwa do spotkania w trzeciej odsłonie cyklu.

Poza ogromną wiedzą z zakresu wielu nauk, tajemniczą cywilizację cechowała również ogromna (na tle innych ras) inteligencja oraz wrodzona zdolność zwana „Wezwaniem”, która umożliwiała im porozumiewanie się za pomocą telepatii. Do charakterystycznych cech wizualnych Dwemerów natomiast, zaliczyć można bladoszary kolor skóry, czarne, kręcone włosy oraz szpiczaste uszy.
Dwemerskie Widmo / The Elder Scrolls III: Morrowind

 

Ślady zaginionej cywilizacji

 

Przemierzając świat Skyrim natknąć możemy się na wiele podziemnych lokacji stworzonych przez rasę Dwemerów. Pokłosie omawianej cywilizacji przepełnione jest licznymi mechanizmami, a same elementy architektoniczne zachowane są w zaskakująco dobrym stanie. Oczywiście biorąc pod uwagę tysiące lat nieobecności ich twórców.

Podziemne kondygnacje po dziś dzień strzeżone są przez napędzane parą roboty, z których znaczna część wciąż działa bez żadnych zarzutów. Stanowi to jeden z wielu dowodów potęgi zbudowanej przez Dwemerów cywilizacji.

Dwemerska Sfera / The Elder Scrolls V: Skyrim

Poza skonstruowanymi przez Dwemerów robotami, ich dawnych podziemnych krain strzegą również Falmerowie, którzy niegdyś byli przedstawicielami dumnej rasy Lodowych Elfów. Ich obecność w dwemerskich ruinach nie jest przypadkowa. Zostali oni bowiem wpuszczeni do podziemi podczas wojny z Atmoranami, gdy uciekając ze swoich krain, szukali jakiegokolwiek miejsca schronienia.

Pomocną rękę wyciągnęli do nich wówczas Dwemerowie, którzy – z wciąż nie do końca wiadomego powodu –  postanowili oślepić przygarniętych imigrantów.

Falmer zamieszkujący dwemerskie podziemia / The Elder Scrolls: Skyrim

Po nagłym zaginięciu Dwemerów, Falmerowie utknęli w podziemiach po kres swoich dni. Imigranci, którzy skorzystali z „pomocy” podziemnej cywilizacji zyskali nazwę „Zdradzonych” wśród ostatnich przedstawicieli nieprzemienionych Lodowych Elfów.

Co jednak stało się z całą istniejącą wówczas cywilizacją Dwemerów?Zaginięcie Dwemerów 

 

Dokładna przyczyna zaginięcia najbardziej zaawansowanej technologicznie cywilizacji w świecie Tamriel jest kompletnie niejasna. Najdokładniejszą informację dotyczącą tego zajścia otrzymujemy w The Elder Scrolls III: Morrowind. Pół-bóg imieniem Vivek zdradza tam Nerevaryjczykowi (postać sterowana przez gracza), iż wszyscy Dwemerowie zaginęli podczas Bitwy o Czerwoną Górę. Miała ona miejsce w 700 roku I. ery (kilka tysięcy lat przed czasem akcji Skyrim). Wspomnianą wersję zdarzeń zdaje się potwierdzać fragment księgi Nerevar pod Czerwoną Górą:

„I oto na polu bitwy trójka doradców Nerevara patrzyła, jak armia Dwemerów rozsypuje się w pył. Odebrano im bowiem nieśmiertelność i czas upomniał się o nich.”

Zaginięcie Dwemerów od lat utrzymuje miano największego sekretu serii The Elder Scrolls. W tajemniczych okolicznościach Tamriel zostało pozbawione wszystkich przedstawicieli cywilizacji Dwemerów. Konkretniej mówiąc – wszystkich, poza jednym!Yagrum Bagarn

 

W The Elder Scrolls III: Morrowind spotkać możemy ostatniego, żyjącego przedstawiciela cywilizacji Dwemerskiej – Yagruma Bagarn’a. Udało mu się zbiegiem szczęśliwych wypadków uniknąć losu swoich pobratymców. Jak sam wyznaje postaci sterowanej przez gracza – podczas ich zaginięcia znajdował się w innym, bliżej nieokreślonym wymiarze.

Po powrocie do domu, Bagarn zastał jedynie pozostałości niegdyś wielkiej cywilizacji. Nie miał też żadnego wyjaśnienia na to, co się właściwie stało z jego pobratymcami.

 

Czy tajemnica kiedykolwiek przestanie być tajemnicą?

 

Nie zanosi się, aby zagadka związana ze zniknięciem Dwemerów kiedykolwiek została rozwiązana. Nadchodząca, szósta odsłona serii The Elder Scrolls być może podsunie graczom kilka smaczków związanych z tą kwestią. Wciąż jednak najprawdopodobniej nie da żadnych jednoznacznych odpowiedzi.

Przyczyna zaginięcia Dwemerów wydaje się być jedną z tych zagadek, które już na zawsze pozostaną jedynie w sferze domysłów i która krótkiej i zwięzłej odpowiedzi – zwyczajnie się nie doczeka.

Możliwe również, że fani uniwersum mają już wszystkie elementy potrzebne do rozwikłania owej zagadki i jest tylko kwestią czasu zanim ktoś połączy wszystkie kropki. Póki co jednak, nikt taki się nie znalazł.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.