ARTYKUŁ GAMING POKEMON RANKING

10 najlepiej sprzedających się gier Pokemon w historii!

W lutym 1996 roku swoją premierę miały Pokemon Red oraz Pokemon Green, czyli pierwsze gry z uniwersum kieszonkowych stworków. Od tamtego czasu na rynek trafiło ponad 70 nowych odsłon głównej serii oraz spin-off’ów, które łącznie sprzedały się w ilości ponad 300 milionów egzemplarzy na całym świecie.

W poniższym zestawieniu przyjrzymy się tym pokemon’owym tytułom, które najbardziej podbiły serca i portfele graczy.

Oto 10 najlepiej sprzedających się gier Pokemon w historii:

 

10. Pokemon Omega Ruby & Alpha Sapphire (2014) – 14,39 miliona sprzedanych kopii 

Remake’i odsłon Ruby/Sapphire wydanych na Gameboy Advance, zadebiutowały na konsoli Nintendo 3DS w listopadzie 2014 roku. Akcja produkcji toczy się w odświeżonym wizualnie, regionie Hoenn, a historia nie różni się wiele od tej znanej z pierwowzorów.

Wydania zostały jednak wzbogacone m.in o mechanikę Mega Ewolucji, która wprowadzona została po raz pierwszy w Pokemon X/Y.

9. Pokemon Yellow Version: Special Pikachu Edition (1998) – 14,64 miliona sprzedanych kopii 

Pokemon Yellow to jedna z najbardziej ikonicznych odsłon cyklu, która trafiła do sprzedaży w 1998 roku. Produkcja ta była usprawnioną pod wieloma względami wersją Pokemon Red/Green oraz pierwszą odsłoną, którą zobaczyliśmy w kolorze.

Jedynym dostępnym w grze starterem jest Pikachu, który otrzymał możliwość poruszania się za graczem. Pokemon Yellow było 3. najlepiej sprzedaną grą w Japonii w 1998 roku i bardzo mocno przyczyniło się do sprzedaży Game Boy’a.

Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że równolegle z wersją Yellow miał ukazać się wariant Pink. Poszlaki wskazujące na potencjalne istnienie gry zostały znalezione w 2020 roku, kiedy to miał miejsce spory wyciek danych Nintendo.8. Pokemon Black & White (2010) – 15,64 miliona sprzedanych kopii 

Pokemon Black oraz Pokemon White zadebiutowały na konsoli Nintendo DS w 2010 roku. Są to odsłony 5. generacji, które po raz pierwszy wprowadzają gracza w region Unova. Black &White były również pierwszymi grami, które posiadały w pełni animowane modele stworków, system potrójnych walk czy cykl pór roku.

Po dziś dzień wydanie utrzymuje się na 6. miejscu jeśli chodzi o najlepiej sprzedane gry na DS’a.

7. Pokemon Ruby & Sapphire (2002) – 16,22 miliona sprzedanych kopii 

Ruby oraz Sapphire zadebiutowały w 2002 roku na konsoli Gameboy Advance. Były to pierwsze tytuły toczące się w regionie Hoenn, które stanowiły wprowadzenie do 3. generacji serii. Produkcje wprowadziły aż 135 kompletnie nowych pokemonów oraz – po raz pierwszy w historii cyklu – mechanikę podwójnych walk.

Dwa lata po premierze gier ukazało się ich ulepszone wydanie, znane jako Pokemon Emerald.6. Pokemon Sun & Moon (2016) – 16,25 miliona sprzedanych kopii 

Edycja Sun and Moon została wydana w 2016 roku, czyli dokładnie w 20-lecie marki Pokemon. Obie gry zadebiutowały na konsoli 3DS i były pierwszymi odsłonami przedstawiającymi 7. generację oraz region Alola – mocno inspirowany Hawajami.

Sun i Moon przyniosły aż 81 nowych pokemonów oraz formy Alolańskie niektórych stworków z poprzednich generacji. Nowością były również specjalne ataki Z-Moves oraz nowy typ pokemonów, znanych jako Ultra Bestie.

5. Pokemon X & Y (2013) – 16,53 miliona sprzedanych kopii 

Odsłony z 2013 roku były pierwszymi grami Pokemon, jakie ukazały się na konsoli 3DS. Produkcje należą do 6. generacji i rozgrywają się w – bazowanym na Francji – regionie Kalos. X oraz Y wprowadziły dokładnie 72 nowe rodzaje pokemonów.

To właśnie w tych odsłonach po raz pierwszy mogliśmy zbadać tajniki Mega Ewolucji.

4. Pokemon Diamond & Pearl (2006) – 17,67 miliona sprzedanych kopii 

2006 roku przyniósł nam dwie nowe wersje – Diamond and Pearl, które zadebiutowały na konsoli Nintendo DS. Gry wprowadziły nas do 4. generacji i rozgrywały się w regionie Sinnoh. Po raz pierwszy w historii, gracze mogli połączyć się z Wi-Fi, aby rozgrywać pojedynki sieciowe.

Obydwie produkcje łącznie sprzedały się w ilości, zapewniającej im 5. miejsce wśród najlepiej sprzedających się gier na DS’a. W 2021 roku Diamond oraz Pearl otrzymały remake’i na konsolę Nintendo Switch.3. Pokemon Sword & Shield (2019) – 21,10 miliona sprzedanych kopii

Na podium wylądowała jedna z ostatnich odsłon głównej serii Pokemon. Wersje Sword oraz Shield miały swoją światową premierę w listopadzie 2019 roku i były drugą edycją wydaną na konsolę Nintendo Switch. Gry wprowadziły aż 81 nowych rodzajów pokemonów oraz kilkanaście form regionalnych wcześniej znanych stworków.

Flagową nowością nowego regionu Galar była mechanika Dynamaxingu, polegająca na diametralnym zwiększeniu rozmiarów pokemona podczas walki. W 2020 roku, produkcje otrzymały dwa płatne DLC – The Isle of Armor oraz The Crown Tundra.

2. Pokemon Gold & Silver (1999) – 23,73 miliona sprzedanych kopii

Wydane w 1999 roku odsłony od początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem graczy oraz uznaniem krytyków. Gold i Silver ukazały się na konsoli Game Boy Color i po raz pierwszy zapoznały graczy z regionem innym niż dotychczasowe Kanto.

Region Johto wprowadził do marki powiew świeżości, czego udało się dokonać przez dodanie 101 nowych rodzajów pokemonów. To właśnie w tych odsłonach po raz pierwszy wprowadzono mechanikę śledzenia realnego czasu oraz możliwość trzymania przedmiotów przez nasze pokemony.

Edycja do dziś jest uznawana za jedno z najlepszych wydań w historii cyklu oraz za jedną z ważniejszych gier całej 5. generacji konsol.

1. Pokemon Red, Green, Blue (1996) – 31,05 miliona sprzedanych kopii

„Niech ostatni będą pierwszymi” jest w tym przypadku wyjątkowo trafne. Na pierwszym miejscu po dziś dzień znajdują się bowiem gry, od których wszystko się zaczęło. Wersje Red, Green oraz Blue zostały wydane w lutym oraz październiku 1996 roku i wprowadziły pierwszych 151 Pokemonów listowanych przez Pokedex.

Tym trzem produkcjom zawdzięczamy istnienie całej marki Pokemon, która dziś wyceniana jest na ponad 108 miliardów dolarów(!).


 

Przyglądając się powyższemu zestawieniu bestsellerów, łatwo dostrzec, jak różnorodne i rozwinięte stały się gry Pokémon na przestrzeni lat. Odpowiedź na pytanie, która z nich jest najlepsza, pozostaje kwestią subiektywną, gdyż każda z tych gier wniosła coś wyjątkowego do świata Pokémon.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony przygód w świecie Pokémon, pewni, że będą one kontynuować dziedzictwo tej wyjątkowej serii!2 komentarze

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.