GAMING INTERNET NEWS

Artysta oskarża Nintendo o wykorzystanie jego grafiki bez pozwolenia

O otwarciu Super Nintendo World, czyli nowego segmentu parku Universal Studios Japan, wspominaliśmy już niejednokrotnie. Projekt otrzymał właśnie swoją własną stronę internetową, która poza zdradzaniem daty premiery – przypadającej na 4 lutego 2021 roku – oraz możliwością wirtualnego zwiedzania, wykorzystywać ma grafikę podebraną jednemu z użytkowników Reddita. 

 

Po wejściu w link prowadzący do powstałej właśnie strony internetowej Świata Mario, wita nas przyjemny dla oka ekran ładowania, wykorzystujący bardzo ładny, trójwymiarowy model wąsatego hydraulika. Okazuje się, że za jego stworzenie nie odpowiada samo Nintendo, a artysta 3D o pseudonimie uJidow, a przynajmniej tak twierdzi sam zainteresowany. Wykorzystany przez Nintendo render opublikował on na platformie Reddit ponad 3 lata temu, pisząc wówczas, iż wykonany on został w programie Blender, na podstawie modelu stworzonego przez innego artystę – RafaKnight’a. Ciężko zaprzeczyć temu, iż jest to dokładnie ta sama grafika, co możecie zobaczyć poniżej, w opublikowanym przez uJidowa poście: Internauci szybko podchwycili ironie całej sytuacji (bo w końcu to Nintendo znane jest z przesadnej wręcz dbałości o swoją własność intelektualną), zostawiając pod powiązanym ze sprawą postem redditowej kategorii r/gaming ponad 60 000 polubień.

Oczywiście, sama postać Mario oraz ogólny wizerunek powyższego modelu podlegają pod prawa autorskie należące do japońskiej firmy, jednak jak wykazuje porównanie serwisu Nintendo Life, grafika uJidowa jest znacznie bogatsza w detale, szczególnie w segmencie cieniowania i chyba wszyscy możemy się zgodzić, że użycie jej bez pozwolenia jest co najmniej słabe. Ani Nintendo ani Universal Studios Japan wciąż w żaden sposób nie zabrały głosu w omawianej sprawie. źródło: Kotaku 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.