ANIME I MANGA NEWS REAL LIFE

Death Note, Tokyo Ghoul i Inuyashiki zbanowane w Rosji!

Zdawać by się mogło, że w ostatnim czasie ucichł nieco mit gier czy filmów, mogących nauczyć młodocianego odbiorcę negatywnych, tudzież brutalnych wzorców. Temat postanowiła wziąć jednak pod lupę Rosja – a dokładnie Sąd w Petersburgu – który właśnie zbanował trzy popularne anime, kierując się obawami o „zdrowie” młodzieży. 

 

20 stycznia 2021 roku Sąd w rosyjskim Petersburgu zarządził natychmiastowego bana dla serii Death Note, Tokyo Ghoul oraz InuyashikiWszystkie z wymienionych, mają rzekomo epatować nad wyraz brutalnymi scenami, które zdaniem Sądu – mogą być naśladowane przez nastoletnich bądź dziecięcych widzów. Zabawnym może się wydawać, iż podczas rozprawy prezentowane były pojedyncze odcinki wymienionych serii, jednak… tak właśnie było – i zgodnie z doniesieniami gazety The Moscow Times – nie przypadły one do gustu sędziemu głównemu, który stwierdził, iż „każdy odcinek przepełniony był okrucieństwem i nadmierną przemocą”.

Ucierpiał także popularny w Polsce Death Note, któremu Oleg Erlikh (ekspert Petersburskiej Akademii Pedagogicznej) zarzucił, że jest dziełem „potencjalnie szkodliwym dla ówczesnego dziecka”, jak donosi rosyjski serwis Meduza.W samym grudniu 2020 roku, przez rosyjski Sąd, przeszło łącznie pięć spraw dotyczących 49 różnych stron streamingujących anime. Dwóm z nich nakazano usunąć Death Note oraz Inuyashiki, natomiast trzeciej zabroniono wyświetlać Tokyo Ghoul. The Moscow Times zaznacza, iż decyzja Sądu odnosi się wyłącznie do dostępności anime na tych konkretnych stronach, jednak przyznaje, iż serie najprawdopodobniej znikną ze wszystkich z nich, w obawie przed rosyjską agencją cenzuralną Roskomnadzor.

Obecnie trwają podobne sprawy dotyczące Naruto oraz Elfen Lied, a za nimi najprawdopodobniej wiele kolejnych. Tamtejszy rząd wyraźnie zainteresował się japońską popkulturą, jednak na pewno nie w sposób w jaki którykolwiek fan anime by chciał.źródło: Kotaku

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.