KINO I SERIALE NEWS TECHNOLOGIA

Fani The Simpsons wygrali walkę z platformą Dinsey+. Starsze odcinki już niedługo w swoim oryginalnym formacie

Jeszcze w zeszłym roku głośno było o przejęciu przez Disney’a całej grupy 21st Century Fox, wraz ze wszystkimi podlegającymi pod nią firmami i usługami. Disney przejął tym samym wszystkie produkcje oryginalne FOX’a, w tym kultowy serial animowany The Simpsons. 30 sezonów satyrycznej serii o typowej amerykańskiej rodzinie trafiło na  Disney+, lecz wieloletni fani serii szybko wytknęli platformie dużą wadę dotyczącą formatu produkcji. 

Cała sprawa rozchodzi się o format obrazu w jakim Disney+ wyświetla pierwsze 19,5 sezonów serii. Serial The Simpsons zadebiutował w 1989 roku, w którym treści audiowizualne tworzone były jeszcze w standardowym wówczas formacie 4:3. Standard ten uległ zmianie już w roku 2009, kiedy na rynku pojawiało się coraz więcej szerszych telewizorów i monitorów, a domyślna forma wyświetlania obrazu uległa progresji do wysokojakościowego formatu 16:9.

To właśnie w lutym 2009 roku, czyli w połowie 20. sezonu, serial The Simpsons przeskoczył do stającego się standardem formatu. I tu pojawia się istota całego problemu. Disney+ wyświetla wszystkie 30 sezonów  animacji w formacie 16:9, rozciągając tym samym kadry starych odcinków zrealizowanych pod format 4:3. Efektem tego jest ucięcie bocznych elementów kadru, co w serialu, jakim jest The Simpsons, prowadzi do zrujnowania niektórych wizualnych gagów. Problem występuje, aż w 429 ze wszystkich 661 dostępnych odcinków, a więc zepsutych, zabawnych momentów jest całkiem sporo.

Zabieg ten spotkał się z dość dużą krytyką weteranów serii, co finalnie zmusiło Disney+ do podjęcia kroków w tej sprawie. Platforma opublikowała na swoim twitterze wpis, z którego wynika, iż pierwsze 20 sezonów Simpsonów, będziemy mogli zobaczyć w natywnym formacie 4:3 jeszcze w maju tego roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.