ANIME I MANGA JAPONIA NEWS

Japoński rynek mang z rekordowym wynikiem finansowym za 2020 rok

Pod koniec stycznia wspominaliśmy o wzroście sprzedaży fizycznych mang, novelek oraz magazynów w 2020 roku. Zgodnie z wynikami raportu organizacji AJPEA, jeszcze lepiej ma się pod tym względem sam rynek mangi, którego fizyczny oraz cyfrowy segment wygenerowały w ubiegłym roku najlepszy wynik finansowy w historii! 

 

Japońskie zrzeszenie AJPEA (All Japan Magazine and Book Publisher’s and Editor’s Association) w dniu wczorajszym opublikowało szczegółowy raport finansowy dotyczący sprzedaży mang na terenie Japonii w 2020 roku. Zgodnie z udostępnionymi danymi – rynek mangowy wygenerował w ubiegłym roku łącznie 612.6 miliardów jenów (5.77 mld $), co jest wynikiem o 23% od tego w roku 2019, kiedy to wyniósł on 498 miliardów jenów.

Jest to największy przychód od 1978 roku, kiedy to wspomniana organizacja zaczęła zajmować się śledzeniem rynku oraz publikacją tego typu raportów. Najlepszym do tej pory był rok 1995, który przyniósł sprzedaż w wysokości 586,4 miliarda jenów.Zdjęcie: Martijn Baudoin / Unsplash

Na omawiany wynik składa się zarówno sprzedaż fizycznych jak i cyfrowych mang, z których to te drugie stanowią większą jego część. Fizyczne wydania zarobiły 270.6 miliarda jenów (wzrost o 13,4% względem 2019 roku), podczas gdy rynek cyfrowy wygenerował w tym czasie 342 miliardy jenów (wzrost o 31,9%).

Jest to pierwszy raz od 2014 roku kiedy odnotowano wzrost sprzedaży w fizycznym segmencie rynku, na co bez dwóch zdań wielki wpływ miała niebywała sprzedaż mangi Kimetsu no Yaiba. Rynek mangowy jako całość, jest natomiast dodatni rok rocznie od 2018. źródło: Anime News Network, AJPEA

1 komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.