BOINC jest platformą, która umożliwia nam dobrowolne użyczenie części mocy obliczeniowej naszego komputera na rzecz wybranego przez nas projektu naukowego. Okazuje się, że inicjatywa potrafi wspomóc również segment gamingowy, czego dowiodło powodzenie projektu Minecraft@Home.
Program BOINC na co dzień wspiera projekty czysto naukowe, obejmujące badania dotyczące chorób, zmian klimatycznych czy udzielenia odpowiedzi na pojedyncze zagadnienia naukowe. W niecodzienny sposób postanowiła wykorzystać go grupa badawcza, składająca się kilku pasjonatów gry Mojang Studios, którzy od dłuższego czasu wcielali w życie ambitny plan znalezienia lokacji widniejącej w tle ekranu startowego Minecrafta.

7-osobowa grupa graczy (earthcomputer, Cortex, Neil, DutChen18, MC PseudoGravity, Philipp_DE i Tolacko) początkowo prowadziła research na własną rękę, jednak na pewnym etapie przedsięwzięcia, zdecydowali się oni na skorzystanie z wsparcia oferowanego przez BOINC. Zaskakująco spore okazało się grono osób chętnych do wsparcia inicjatywy poprzez użyczenie części mocy obliczeniowej swojego komputera. W projekt zaangażowało się łącznie 137 użytkowników, których jednostki wygenerowały moc przerobową na poziomie 54,5 exaFLOP’ów. Łączny czas obliczeń wszystkich komputerów wyniósł ponad 93 dni, a pożądany rezultat udało się otrzymać w około 24 godziny.
W omawianym miejscu, znaleźć może się od teraz każdy chętny, korzystając z wytycznych przedstawionych poniżej:
- Wersja Minecrafta: Beta 1.7
- Ziarno generatora: 2151901553968352745 lub 8091867987493326313
- Współrzędne: x60, y76, z-67
Plan zakończył się powodzeniem, jednak teraz ta sama grupa graczy planuje podjęcia się kolejnej inicjatywy związanej z Minecraftem. Klockowi badacze postawili sobie za cel znalezienie najwyższego, naturalnie wygenerowanego kaktusa w świecie gry. Obecny rekordzista mierzy dokładnie 22 bloki wysokości i został zlokalizowany przez użytkownika SirNapkin1334.

Istnieją bardzo duże szansę na to, że uda się odnaleźć jeszcze wyższego przedstawiciela pustynnej flory, bowiem jak wyznał sam odkrywca obecnego rekordzisty, w tygodniu opublikowania obrazka, był to już trzeci kaktus, który pobił rekord poprzednika.