ANIME I MANGA JAPONIA NEWS

Zmarł Takao Saito, twórca najdłużej wydawanej mangi na świecie

Branża mangowa pożegnała dzisiaj swojego bardzo ważnego reprezentanta. Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Pana Takao Saito – twórcy mangi Golgo 13, który zmarł 24 września 2021 roku. Artysta odszedł w wieku 84 lat. 

 

Świat obiegła smutna informacja o śmierci Takao Saito – jednego z najdłużej tworzących mangaków na świecie oraz autora legendarnego Golgo 13. Śmierć artysty potwierdziło wydawnictwo Shogakukan, w którego magazynie (Big Comic), manga była wydawana od samego początku swojego istnienia. Przyczyną śmierci mangaki był rak trzustki, z którym zmagał się on od wielu lat.

Pan Saito wydał pierwszy tom mangi Golgo 13 jeszcze w październiku 1968 roku. Manga wydawana jest po dziś dzień i w całej historii zaliczyła tylko jedną przerwę wydawniczą, spowodowaną pandemia COVID-19. Golgo 13 jest także najdłużej wydawaną serią w historii japońskiej prasy, a ledwie kilka miesięcy temu, manga ta pobiła również rekord jeśli chodzi o wydaną ilość fizycznych tomów.

Dzieło Pana Saito dawno już zakwalifikowało się do rangi pozycji kultowej, która dziś posiada łącznie ponad 300 milionów kopii w obiegu. Ostatni wydany tom (202.), trafił do sprzedaży na początku tego miesiąca.

Na życzenie samego twórcy, manga będzie kontynuowana po jego odejściu przez współpracowników z Saito Production.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.